English فارسی العربیه

نظارت های کافی و نشست های تخصصی؛ دو رویکرد اصلی در ارتقای محتوایی نمایشگاه قرآن

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدعلی خسروی مشاور علمی نمایشگاه قرآن و مدیرکل برنامه‌ریزی، آموزش و توسعه مشارکت‌های مردمی معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: نمایشگاه قرآن، فرصت بسیار خوبی است تا بتوانیم در ماه رمضان، ماهی که دل‌ها در آن بیش از هر زمان دیگری، آماده شنیدن کلام خداست بتوانیم، اقشار مختلف جامعه را با اهداف قرآن کریم آشنا کنیم.

به گزارش ستاد خبری بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم، وی با بیان اینکه نمایشگاه قرآن می‌تواند گروه‌های مخاطب مختلفی از مردم را به خود جذب کند، گفت: همه اقشار جامعه نسبت به دریافت پیام‌های قرآن یکسان نیستند، بعضی به قرائت، روخوانی و روانخوانی قرآن علاقه دارند، برخی به حفظ قرآن معتقدند اما بخشی دیگر هم هستند که بیشتر مایل اند با محتوای قرآن ارتباط برقرار کنند. بنابراین ما باید برای ارتقای محتوایی نمایشگاه، برنامه‌ریزی داشته باشیم، از آن جایی که چهره نمادین نمایشگاه، وجه هنری آن است هم در بخش هنری و هم در بخش نشست‌ها تمهیداتی را اندیشیدیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین خسروی در ادامه گفت: ما در کمیته علمی در این دوره با بخش‌های آموزش و پژوهش نیز همکاری داشتیم، دو کار اساسی را پیگیری کردیم، نظارت محتوایی بر عملکرد غرفه‌ها و بررسی طرح‌هایی که برای نمایشگاه ارسال شد، اولین اقدام بود. اگر چنانچه کتاب، تابلو یا طرحی را می‌دیدیم که با وحدت مسلمین و هدف کلی انقلاب اسلامی در تضاد است و به اختلافات قومیتی و مذهبی دامن می‌زند، آن‌ها را جمع‌آوری می‌کردیم، همچنین آثاری که به گسترش خرافات دامن می‌زند، جمع‌آوری شد، گاهی خرافات به گونه ای است که ظاهر اسلامی و قرآنی دارد اما باطنش پوک و با روح قرآن در تضاد است، چه بسا مخاطبانی جذب ظاهر آن بشوند و راه غلطی در زندگی انتخاب کنند.

مشاور علمی نمایشگاه قرآن افزود: به منظور غنابخشی به محتوای نمایشگاه، طرح‌هایی را که برای اجرا به کمیته طرح و برنامه می‌رسید با نگاه محتوایی مورد بررسی قرار می‌دادیم، از مجموع 600 طرح، 130 طرح را پذیرفتیم که بخش عمده آن بخاطر ضعف محتوا یا تکراری بودن، کنار گذاشته شد. یک فرصتی را به طراح می‌دادیم که اگر مشکل خود را برطرف کند، بتواند طرح خود را در نمایشگاه عرضه کند.

وی در ادامه گفت: در کنار این کار، ده‌ها نشست‌ علمی نیز برگزار کردیم، هدف از این نشست‌ها که با حضور اندیشمندان شناخته شده قرآنی از حوزه و دانشگاه برگزار شد، غنابخشی به محتوای فعالیت‌های نمایشگاه بود. سخنرانان مدعو، یک سوم این جلسات را به سخنرانی اختصاص می‌دادند و دو سوم دیگر به پرسش و پاسخ اختصاص پیدا می‌کرد، این رویکرد، شیوه بسیار مؤثری بود که یکطرفه سخنرانی نکنیم و فکر نکنیم جامعه همان چیزی را می‌خواهد که ما تصور می‌کنیم. در همین فرصت که مخاطبان، سؤالات خود را مطرح می‌کردند، می‌توانستیم وضعیت فکری جامعه را دریافت کنیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین خسروی در پایان یادآور شد: بخشی از این نشست‌های علمی نیز با عنوان رونمایی انجام می‌گرفت، گرچه رونمایی ویژگی‌های یک نشست علمی را ندارد اما سعی کردیم همان رونمایی را به برداشتن یک پرده از روی اثر فرهنگی منحصر نکنیم، در این جلسات، پدیدآورنده اثر توضیحات لازم را درباره اثر خود ارائه می‌کرد و سپس شخصیت‌هایی که دعوت کرده بودیم، به بیان نکات خود در معرفی کتاب می‌پرداختند، برگزاری این نشست‌ها در نمایشگاه قرآن و استمرار آن در طول سال می‌تواند در توانمندسازی فکری جامعه مؤثر باشد، به خصوص که هر سال از نقاط ضعف آن کاسته و بر نقاط قوت آن اضافه شده است.