English فارسی العربیه

نقش رسانه ها و نهادهای مدنی در تحقق امر به معروف

نشست تخصصی بررسی بسترها و موانع اجتماعی امر به معروف مسئولان توسط مردم، دوشنبه 30 اردیبهشت‌ با حضور عباس عبدی پژوهشگر مسائل اجتماعی و سیاسی و محمدرضا مرندی عضو هیئت گروه فقه سیاسی دانشگاه شهیدبهشتی در غرفه ستاد امر به معروف و نهی از منکر برگزار شد.

به گزارش ستاد خبری بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم، عباس عبدی در این نشست گفت: بعضی ارزش‌ها در طول تاریخ تغییر نمی‌کنند اما شکل آن‌ها در طول تاریخ تغییر می‌یابد، امر به معروف و نهی از منکر نیز از ارزش‌هایی است که در دنیای امروز باید ساختاری جدید پیدا کند و از حالت فردی به حالت نهادی و جمعی تغییر پیدا کند. امروز برای امر به معروف مردم توسط مردم و امر به معروف مسئولان از سوی مردم، اقدامات فردی نتیجه‌ای ندارد و باید به شکل نهادی با استفاده از ابزارهایی همچون رسانه انجام شود.

این پژوهشگر سیاسی ادامه داد: برای امر به معروف در حیطه سیاست، به قدرت نیاز داریم چراکه جوهره سیاست، قدرت است. هیچ مسئولی در هیچ جای دنیا به حرف کسی که قدرت رسانه‌های جمعی را پشت سر خود نداشته باشد، توجهی نمی‌کند.

عبدی تصریح کرد: بدون نهادهای مدنی، رسانه و دستگاه قضایی مستقل، امر به معروف مسئولان امکان‌پذیر نیست. امر به معروف و نقد رفتارهای مردم نیز به شکل فردی امکان‌پذیر و مفید نیست، باید از طریق ساختارهای فرهنگی و اجتماعی، نقد مؤثر را پیش بگیریم.

محمدرضا مرندی نیز در این نشست گفت: امر به معروف و نهی از منکر، وظیفه شرعی و حق عرفی همه مردم است، بعضی فکر می‌کنند تذکردادن به این دلیل است که می‌خواهیم او را اصلاح کنیم، اصلاح فردی هدف ثانویه تلقی می‌شود، هدف اصلی حفظ جامعه است.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی در ادامه گفت: با اینکه در اصل هشتم قانون اساسی به امر به معروف و نهی از منکر تأکید شده است اما با این حال، جایگاه این فریضه و ستاد آن در کشور ما ضعیف است، البته انتقاد از مسئولان در کشور ما وضعیت خوبی دارد، چون تجارب تاریخی نشان داده است که مردم ایران همواره اهل انتقاد و معترض به حاکمان بوده‌اند، البته این رویکرد درست نیست و مردم باید خود و حاکمان را در کنار هم، مورد انتقاد قرار دهند.

مرندی تصریح کرد: متأسفانه وضعیت امر به معروف مردم توسط مردم در کشور ما وضعیت خوبی ندارد، چرا که یک تلقی غلط بین مردم وجود دارد که امر به معروف، فضولی تلقی می‌شود! همین چند روز پیش کسی را دیدم که در خیابان سیگار می‌کشید، وقتی به او تذکر دادم که نباید در ماه رمضان علنا سیگار بکشد، گفت: «من را در قبر تو نمی‌گذارند»، به او گفتم مسئله من، قبر نیست بلکه حفظ جامعه و احترام به باورهای مردم که روزه‌دار هستند، مهم است.

وی در پایان گفت: رسانه‌هایی که بیان‌کننده دیدگاه متفاوت در جامعه باشند، مجلس شورای اسلامی، جمعیت‌های آمر به معروف و فعالان دانشجویی شفافیت‌خواه از مصادیق امر به معروف و نهی از منکر در جامعه کنونی ما هستند.

بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم با شعار «قرآن معنای زندگی» همزمان با ماه مبارک رمضان از 21 اردیبهشت تا 4 خرداد در مصلای حضرت امام خمینی (ره) در حال برپایی است.