English فارسی العربیه

آیه نفی سبیل، محوری ترین آیه قرآن درباره پدافند غیر عامل

نشست تخصصی پدافند غیر عامل و حقوق شهروندی از منظر قرآن کریم امروز دوشنبه 30 اردیبهشت با حضور علی اصغرکاراندیش معاون حقوقی،امور مجلس و استان های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محبی معاون فرهنگی سازمان پدافند غیر عامل، سوقندی مشاور ایثارگران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت الاسلام احمد خزاعی استاد دانشگاه و جمعی از صاحب نظران این دو حوزه در نمایشگاه قرآن برگزارشد.

به گزارش ستاد خبری بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم، در ابتدای این نشست کاراندیش با تأکید بر اینکه اسلام اصل را بر آزادی جوامع انسانی قرار داده است، گفت: نمونه های بارزی از این آزادی را می توان در حق بر حریم خصوصی، حقوق اجتماعی بشر از جمله حق بر آزادی اندیشه و بیان و ... ملاحظه کرد که در آیات و روایت های متعدد به آن اشاره شده است.

معاون حقوقی، امور مجلس و استان های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه پدافند غیر عامل از منظر فرهنگ را اتخاذ سیاست ها، راهبردهای عملیاتی برای مصون سازی جامعه از آسیب های اجتماعی و تاب آوری در برابر هجوم فرهنگی دشمن تعریف کرد و گفت: گام های اساسی برای تبیین این مفهوم در سطح وزارتخانه و زیر مجموعه های وابسته در سراسر کشور برداشته شده است.

وی با اشاره به اینکه سند راهبردی پدافند غیر عامل فرهنگی کشور برگرفته از مفاهیم غنی دینی و بومی است، گفت: این سند با همکاری دانشگاه آزاد اسلامی در حال تدوین است و باید موضوع پدافند غیر عامل فرهنگی صیانت از دستاوردها و میراث کهن اسلامی و ایرانی در دستور کار نهادهای متولی حوزه فرهنگ و هنر قرارگیرد.

محمدرضا سوقندی مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور ایثارگران نیز ضمن تبریک میلاد امام حسن(ع) صلح ایشان را نمونه ای از پدافند غیرعامل عنوان کرد و گفت: موضوعات و مباحث پدافند غیر عامل و حقوق شهروندی در مباحث دینی و ادبیات ایران به خوبی مطرح شده است. اشعار فردوسی، سعدی و ... پر است از مباحث حقوق شهروندی و آموزه های پدافندی.

در ادامه محسن محبی معاون توسعه فرهنگی و اطلاع‌رسانی سازمان پدافند غیرعامل کشور پدافند غیر عامل را در تعریفی ساده دفاع بدون اسلحه عنوان کرد و گفت: پدافند غیر عامل مجموعه اقدامات بدون استفاده از سلاح که آسیب پذیری کشور را در مقابل حملات احتمالی دشمن افزایش می دهد و تمهیدات قبل از اقدام حمله دشمن است.

وی ادامه داد: ارتقای پایداری ملی در شرایط بحران، استمرار خدمات زیرساختی در شرایط بحران، خدمات دهی مناطق حیاتی به صورت مداوم در زمان بروز بحران و ... از مباحث پدافند غیرعامل است. البته اکنون مباحث پدافندی به حوزه سایبری و زیستی نیز کشیده شده است. در جنگ سایبری مسئله حک کردن بانک ها، گلوگاه های انرژی و ... رخ می دهد و در حوزه زیستی نیز ممکن است دچار ترور بیولوژیکی شویم پس باید دفاع ما هم به همین سمت پیش برود.

معاون توسعه فرهنگی و اطلاع‌رسانی سازمان پدافند غیرعامل با تأکید بر اینکه سازمان پدافند غیر عامل تهدید محور است و باید تهدیدهای بیرون از مرزها را مدام رصد و راه های مقابله را پیدا کند، گفت: اکنون تهدیدات زیستی، پرتوئی، هسته ای، اقتصادی، کالبدی، مردم محور و ... نیز مطرح شده است، مثلاً در حوزه جنگ های مردم محور دشمن تلاش می کند مردم را در مقابل حاکمیت قرار دهد.

وی با اشاه به اینکه جنگ های امروزی تکنولوژی محور و علم محور شده است، گفت: در آیه 60 سوره انفال آمده است: « وَأَعِدُّوا لَهُمْ مَا اسْتَطَعْتُمْ مِنْ قُوَّةٍ وَمِنْ رِبَاطِ الْخَيْلِ تُرْهِبُونَ بِهِ عَدُوَّ اللَّهِ وَعَدُوَّكُمْ وَآخَرِينَ مِنْ دُونِهِمْ لَا تَعْلَمُونَهُمُ اللَّهُ يَعْلَمُهُمْ وَمَا تُنْفِقُوا مِنْ شَيْءٍ فِي سَبِيلِ اللَّهِ يُوَفَّ إِلَيْكُمْ وَأَنْتُمْ لَا تُظْلَمُونَ؛ و هر چه در توان داريد از نيرو و اسبهاى آماده بسيج كنيد تا با اين [تداركات] دشمن خدا و دشمن خودتان و [دشمنان] ديگرى را جز ايشان كه شما نمى ‏شناسيدشان و خدا آنان را مى ‏شناسد بترسانيد و هر چيزى در راه خدا خرج كنيد پاداشش به خود شما بازگردانيده مى ‏شود و بر شما ستم نخواهد رفت»، گفت: قوه ای که در این آیه به آن اشاره شده است فقط نظامی نیست بلکه شامل پدافند غیرعامل هم می شود. همچنین در آیه 80 سوره انبیاء که در خصوص آموزش زره سازی به داوود (ع) سخن گفته شده باید توجه کرد زره سلاح دفاعی است نه هجومی.

محبی گفت: باید بر اساس آیه نفی سبیل جامعه را مستقل و متکی بر محصولات خود کنیم. همچنین بومی سازی علم و تکنولوژی و محصولات استراتژیک هم جزو مبنای پدافند غیر عامل و نفی سبیل است.

وی ساخت خندق در جنگ خندق، آرایش خیمه های امام حسین(ع) و ساخت خندق در اطراف خیمه ها و نمونه های دیگری از استراتژی های دفاعی را در طول تاریخ اسلام به عنوان نمونه های پدافند غیر عامل مثال زد و گفت: با توجه به آیات متعدد قرآن در خصوص پدافند غیر عامل با حوزه علمیه ارتباط برقرار کرده و در سال 94 همایش پدافند غیر عامل با محور آیه نفی سبیل را برگزار کردیم.

در ادامه این نشست، لاله افتخاری به حوزه پیشگیری و درمان آسیب های اجتماعی با محوریت زنان اشاره و آیات قرآن در خصوص عفت و حجاب را نمونه هایی از مباحث پدافند غیرعامل عنوان کرد.

حجت الاسلام رضا حیدری کارشناس ارشد فرهنگی سازمان پدافند غیر عامل نیز طی سخنانی آیه 141 سوره نساء که در بخشی از آن آمده است: « وَلَنْ يَجْعَلَ اللَّهُ لِلْكَافِرِينَ عَلَى الْمُؤْمِنِينَ سَبِيلًا؛ و خداوند هرگز بر [زيان] مؤمنان براى كافران راه [تسلطى] قرار نداده است» را آیه محوری قرآن در خصوص پدافند غیر عالم عنوان کرد وگفت: تا زمانی که مومنان به لوازم ایمان ملتزم باشند خداوند هرگز کافران را برا آنها مسلط نخواهدکرد.

وی در ادامه به پدافند زیستی اشاره کرد و گفت: در بحث تراریخته ها دشمن با محصولات تراریخته می تواند بر کشور مسلط شود. هم اکنون در آمریکا پروژه شناخت ژن ایرانیان در حال انجام است و آنها از طریق شناخت ژن ما می توانند به تمام نقاط قوت و ضعف ما مسلط شوند و نسل و ژن ما را تغییر دهند و حتی می توانند نوع زندگی و اعتقادات ما را تغییر دهند. برخی مطرح می کنند که چرا خداوند خواست تمام مردم عصر حضرت نوح نابود شوند، در پاسخ باید گفت برای اینکه ژن نسل آنها خراب شده بود.

حجت الاسلام احمد خزاعی استاد دانشگاه نیز طی سخنانی با تأکید بر اینکه تمام مسائل و مباحث در قرآن آمده است، گفت: قرآن فقط هدایت نمی کند بلکه بر اساس آیات خود قرآن، قرآن منحرف هم می کند. بر اساس آیات سوره بقره بسیاری توسط قرآن هدایت می شوند و بسیاری نیز گمراه و در این گمراهی مقصر قرآن نیست بلکه خود افراد هستند که از آیات قرآن استفاده معکوس می کنند.

وی ادامه داد: دو سوم قرآن در خصوص مباحث پدافند غیرعامل است که شامل دفاع از طریق غیر مسلحانه و اقناع را شامل می شود. آیات زیادی نیز در خصوص حقوق شهروندی مطرح شده اما در مجموع می توان گفت بزرگ ترین دست آورد تحقق حقوق شهروندی رسیدن به پدافند غیر عامل است. چون با اجرای حقوق شهروندی رابطه دولت و ملت قوی می شود.

حجت الاسلام خزاعی بهترین راه تحقق ارتباط خوب بین دولت و ملت را اقناع به کمک پاسخگویی عنوان کرد و افزود: شیوه حکومت داری پیامبر(ص) نیز اقناع از طریق پاسخگویی بود. پیامبر(ص) هر کجا احساس می کردند سؤالی پیش آمده به سرعت در مقام پاسخگویی بر می آمدند و همین پاسخگویی بود که مدینه فاضله زمان حضرت رسول(ص) را ایجادکرد.

وی در بخش پایانی سخنان خود به صراحت عنوان کرد: مهم ترین بخش راهبردی در حقوق شهروندی رابطه دوطرفه، پاک، سالم، دقیق و پاسخگو بودن است.

ارائه گزارش از عملکرد دبیرخانه حقوق شهروندی در خصوص انتشار کتاب ها و تحقیقات مرتبط با حقوق شهروندی از دیدگاه اسلام توسط جواد نوروزی رئیس شورای سیاست‌گذاری دبیرخانه حقوق شهروندی پایان بخش این نشست بود.

بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم با شعار «قرآن معنای زندگی» همزمان با ماه مبارک رمضان از 21 اردیبهشت تا 4 خرداد در مصلای حضرت امام خمینی (ره) در حال برپایی است.