English فارسی العربیه

روایت دانشجوی تایلندی از وضعیت مسلمانان در سرزمین بودایی

دانشجوی تایلندی دانشگاه جامعه المصطفی، در نشست آشنایی با وضعیت مسلمانان این کشور که در غرفه جامعه المصطفی در بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم برگزار شد، از اهمیت آموزش قرآن برای خانواده های مسلمان این کشور سخن گفت.

به گزارش ستاد خبری بیست‌وهفتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم، «جمال الدین پاتان» دانشجوی تایلندی درباره وضعیت مسلمانان این کشور گفت: تایلند کشوری غیر اسلامی است و 89 درصد پیرو دین بودایی هستند. مسلمانان 10 درصد و بیشتر شافعی مذهب هستند؛ مسلمانان تایلند اکثرا در مناطق جنوب این کشور زندگی می کنند. در شمال تایلند مسلمانانی هستند که از کشورهای دیگر مهاجرت کرده اند و حنفی مذهب هستند. با اینکه تایلند کشوری اسلامی نیست اما مسلمانان این کشور به آموزش قرآن بسیار اهمیت می دهند.

من در سن 9 سالگی توانستم قرآن را بخوانم. در تایلند پس از اینکه کودکی قرآن را به طور کامل فرا می گیرد خانواده برای او جشن می گیرند و این باعث شد انگیزه بیشتری برای یادگیری قرآن پیدا کنم.

سبک آموزش قرآن در تایلند، شبیه به سبک آموزش در مالزی است که ابتدا از سوره¬های کوچک جزء 30 شروع می کنند و سپس از سوره بقره تا پایان قرآن را آموزش می دهند.

همچنین در تایلند به حفظ قرآن اهمیت زیادی داده می¬شود. کودکان پس از سال ششم به مدارس حفظ فرستاده می شوند.

دارالقرآن های زیادی هم در تایلند وجود دارد که برخی از آنها مثل دارالقرآن المهدی و دارالقرآن امام خمینی، مخصوص شیعیان هستند.

اخیرا مدرسه ای قرآنی توسط یکی از اساتید قرآنی که به تازگی شیعه شده تاسیس شده است به نام مدرسه معصومین که هم شیعیان و هم اهل سنت در آن به آموزش قرآن می پردازند.

خدا را شکر می کنیم که دولت تایلند هم از مسلمانان حمایت می کند. امسال در مراسم اختتامیه مسابقات قرآن تایلند، «رامای دهم» پادشاه تایلند هم در مراسم حاضر شد و از ما حمایت کرد.

بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم با شعار «قرآن معنای زندگی» همزمان با ماه مبارک رمضان از 21 اردیبهشت تا 4 خرداد در مصلای حضرت امام خمینی (ره) در حال برپایی است.