English فارسی العربیه

فقهی زاده در شب فرهنگی استان کردستان بیان کرد : حضور 10 استان در نمایشگاه بین‌المللی قرآن/ دعوت از استان کردستان برای سال آینده

شب فرهنگی استان کردستان دوشنبه شب 30 اردیبهشت با حضور عبدالهادی فقهی‌زاده معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از اهالی فرهنگ استان کرستان در نمایشگاه قرآن برگزار شد.

به گزارش ستاد خبری بیست و هفتمین دوره نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم، در ابتدای این مراسم حسین عبدالملکی، از قاریان ممتاز استان کردستان به تلاوت آیاتی از کلام الله مجید پرداخت و در ادامه عبید رستمی، مشاور رسانه‌ای مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان به بیان سخنانی پرداخت.

وی با اشاره به اینکه استان کردستان از دیر باز مهد دین و دین باوران بوده است، گفت: تدین در ذات مردم کردستان از دیرباز نهادینه بوده است. یک تنیدگی و دین باوری بسیار ویژه‌ای در مردم این دیار بوده است و این را در جای جای این دیار و در درون هنرهای مردمان این سرزمین می‌توان مشاهده کرد. خوشنویسان برجسته و اهل فرهنگ این استان عموماً با قرآن مانوس هستند. امشب نمونه ارزشمندی از قرآن کتابت شده توسط هنرمند کردستان رونمایی و معرفی خواهد شد.

ملکی با تأکید بر اینکه هنرمندان کردستانی در قرآن نویسی و کتابت قرآن از بزرگان کشور هستند، بیان کرد: موسیقی و مذهب جزء لاینفکی از مردم کردستان است. هر ساله مراسمی در اورامانات برگزار می‌شود که پذیرای صدها هزار نفر از مردم سراسر کشور است، تکایا و خانقاه‌های این استان همواره مملو از مردمانی از سراسر کشور بوده است.

وی به همزیستی مسالمت آمیز اهل تسنن و اهل تشیع در این استان اشاره کرد و گفت: این همزیستی نشانه برادری است و تمام کشورها باید این همزیستی را از ایران یاد بگیرند که چگونه اینها در کمال احترام و برابری و برادری با هم زندگی می‌کنند.

در ادامه این مراسم از پوستر هجدهمین نمایشگاه قرآن استان کردستان که در روزهای چهارم تا سیزدهم خردادماه برپا می‌شود، رونمایی شد. همچنین رونمایی از پوستر تازه های نشر قرآنی از دیگر برنامه‌های این مراسم در این بخش بود.

در ادامه این مراسم علی‌اشرف زانیار از هنرمندان خوشنویس استان کردستان به بیان توضیحاتی در مورد اثر رونمایی شده خود پرداخت.

وی گفت: دو جلد قرآن را در مدت 10 سال کتابت کردم. جلد اول از سال 80 تا 84 طول کشید که 864 صفحه داشت. این قرآن به شیوه خط عثمان طه و اعراب گذاری ایرانی نگارش یافت.

زانیار تصریح کرد: قرآن دوم را در ماه رمضان سال 91 شروع کردم اندازه این قرآن A3 هست و کتابت این قرآن در جهان منحصر به فرد است. این قرآن دارای 365 ورق و 730 صفحه است. این کار با قلم نی کتابت شده است و بسیاری شب‌ها تا صبح مشغول نگارش بودم. با یک تراش قلم، پنج صفحه می‌نوشتم که هر صفحه چهار و نیم ساعت زمان نیاز داشت.

در ادامه این مراسم عبدالهادی فقهی‌زاده رئیس بیست و هفتمین دوره نمایشگاه بین‌المللی قرآن به بیان سخنانی پرداخت.

وی با اشاره به اینکه قرآن کریم استوارترین ریسمان الهی است که وجه مشترک اعتقاد و عشق همه مسلمانان جهان است، گفت: هیچ مسلمان پاک‌باخته‌ای را در گوشه گوشه جهان اسلامی نمی‌توان سراغ گرفت که به قرآن کریم معتقد نباشد یا به آن عشق نورزد. در این مسئله خوشبختانه علی رغم کید و مکر دشمنان یکایک امت اسلامی با هم مشترک هستند. کسی نمی‌تواند از هر مذهبی از مذاهب اسلامی ادعا کند که اعتقاد و عشق او به قرآن بیش از دیگران است.

فقهی‌زاده افزود: خرسند هستیم که کردستان یکی از عزیزترین اعضای پیکره ایران اسلامی با عشق به این دو جنبه، خود را یکی از اعضای پیکره منسجم کشور عزیزمان ایران و جهان اسلام تلقی می‌کند. دیگر ایرانیان از سایر استان‌ها هم همین نگاه را دارند.

وی با تأکید بر اینکه به خطه کردستان به مثابه یک خطه قرآنی و فرهنگی می‌نگرد، بیان کرد: شاهد بَیّن این ادعا هم این است که در طول تاریخ، برجستگانی از دانشوران و دانشمندان قرآنی از این خطه مبارک برخاسته‌اند و گروهی از عزیزترین شهیدان کشور در ماه مبارک رمضان در این استان به شهادت رسیدند. به یاد می‌آورم که برادر عزیز دکتر «جلالی زاده» پیش از این گفته بودند برادر شهید عزیزشان در حین تلاوت قرآن کریم در ماه مبارک رمضان شربت شهادت را نوشیده است. شهید «ملامحمدشیخ الاسلام» از مفاخر برجسته ملی نیز شهید دیگری از این دیار است که در ماه مبارک رمضان به شهادت رسیدند و نمونه‌های دیگری از این دست بسیار زیاد است.

رئیس بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن گفت: در کنار هنرمندانی از خطه کردستان که عشق و اخلاص دینی در آنها موج می‌زند و کلامشان از دل بر می‌خیزد، فراوان تلاش شده است تا کردستان را از جهت دینی و روحی و عاطفی از ایران عزیز جدا کنند و نخستین کسانی که با این بدخواهی دشمنان مقابله کرده‌اند عزیزان کردستانی بودند.

فقهی‌زاده با اشاره به اینکه قرآن کریم ما را به وحدت فرا می‌خواند، بیان کرد: در آیاتی که در طلیعه این برنامه تلاوت شد، آمده است که همه کسانی که محمد(ص) را رسول خدا می‌دانند، در هر مذهبی که باشند دست کم باید دو ویژگی داشته باشند. اول اینکه فریب خنده‌های مکارانه دشمنان را نخورند و با آنها از سر ستیز در بیایند و دوم اینکه به هم مهرورزی کنند گرچه سلیقه‌های متفاوت داشته باشند.

معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: چه بزرگانی از کردستان و غیر کردستان و از ایران و مصر و ترکیه و پاکستان بر همین گرایش زیسته‌اند و با همین عقیده درگذشته‌اند و آرمان بلند آنان وحدت دینی و انسجام اسلامی بوده است.

وی افزود: من به عنوان کوچکترین خدمتگزار قرآن در گوشه‌ای از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خرسند هستم، همدلی در این جلسه موج می‌زند، نگرش مثبت و خیرخواهی برای یکدیگر موج می‌زند و همه را در صف مقابله با دشمن مشاهده می‌کنیم. بسیار خرسند هستم که در راه اعتلای آرمان‌های بزرگ دینی از جمله خیرخواهی‌های مشترک برای اسلام و همدلی برای پیشرفت امت اسلامی در کنار هم تنفس می‌کنیم. به نام قرآن و برای قرآن نفس می‌کشیم و امید داریم بر این خط سیر همچنان حرکت کنیم و تا پایان عمر خدمتگزار مفاهیم متعالی قرآن باشیم.

رئیس بیست و هفتمین نمایشگاه قرآن با اشاره به اینکه امسال نخستین تجربه از این دست را داشته و 10 استان از سراسر کشور را برای حضور در نمایشگاه دعوت کرده‌ایم، گفت: اگر حضور کردستان را در این جلسه به عنوان مهمان ویژه تلقی کنیم 11 استان خواهد شد. اما امیدوارم سال آینده این استان به صورت مستقل و در سراسر نمایشگاه حضور داشته باشد.

در ادامه این مراسم با حضور معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از مدیران فرهنگی استان کردستان از قرآن کتابت شده به قلم، استاد علی اشرف زانیار رونمایی شد.

در بخش دیگری از این مراسم از فعالان قرآنی استان کردستان تجلیل به عمل آمد. در این بخش از «عبدالرحمن یعقوبی»، مدیر نشر احسان، «زینب رضایی»، حافظ کل قرآن کریم، «سیدمصطفی حسینی»، حافظ کل قرآن کریم، «سیدعباس حسینی»، از قاریان پیشکسوت استان کردستان، «عبدالرحمن امام قلی»، قاری ممتاز استان کردستان، «فرید عزت پور» از پیشکسوتان قرآنی استان کردستان، «حسین عبدالملکی»، قاری ممتاز استان کردستان، «علی اشرف زانیار»، از خوشنویسان و کاتبان کلام وحی در استان کردستان و «حسینی»، از مجریان صدا و سیمای استان کردستان تجلیل به عمل آمد.

در بخش دیگری از این مراسم عبدالرحمن امام قلی، قاری ممتاز استان کردستان به تلاوت آیاتی از کلام الله مجید پرداخت.

بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم با شعار «قرآن معنای زندگی» همزمان با ماه مبارک رمضان از 21 اردیبهشت تا 4 خرداد در مصلای حضرت امام خمینی (ره) در حال برپایی است.