English فارسی العربیه

تضعیف هویت دینی در اثر جایگزینی الگوهای غیردینی

شیرین بازیاریان در نشست خانه کتاب در نمایشگاه قرآن گفت: هویت دینی کودک در آینده براساس جایگزینی الگوها و شخصیت‌های غیردینی، ضعیف و ضعیف‌تر می‌شود.

به گزارش ستاد خبری بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم، نشست تخصصی نقش کتاب در ایجاد هویت دینی کودکان امشب با حضور شیرین بازیاریان در غرفه خانه کتاب در نمایشگاه قرآن برگزار شد.

بازیاریان در این نشست درباره هویت گفت: در علوم اجتماعی، هویت مفهوم پیچیده ای داشته و در روانشناسی نیز وسعت و رواج بسیاری یافته است. اما عوامل گوناگونی در ایاد هویت دخیل است، در واقع هویت هم شکل ظاهری و هم وجودی ما را می سازد و نشان می دهد.

وی با بیان اینکه هویت لایه لایه بوده و عناصر گوناگونی دارد، ادامه داد: برخی مسائل از اختیار ما خارج است، یعنی محل تولد افراد خارج از اختیار آنهاست، اما پس از تولد همه مسائل در اختیار خود فرد است، البته جامعه نیز در شکل گیری شخصیت و هویت افراد دخیل است.

وی در ادامه نقش شخصیت‌های دینی در هویت دینی را مورد اشاره قرار داد و گفت: ما داستان‌های بسیاری درباره شخصیت‌های دینی داریم، اما بسیاری از آنها تکراری هستند و در اغلب آنها جذابیتی وجود ندارد. در داستان نویسی فعلی یکسری عوامل مانند شخصیت سازی، فضاسازی، گره افکنی در داستان و ... به درستی پردازش نمی‌شوند و یا بسیاری از آنها یکنواخت هستند و همین سبب می شود فرد آن را ادامه ندهد و این نقص در بسیاری از داستان ها وجود دارد.

این کارشناس دینی با مطرح کردن این سؤال که آیا ما بازی دینی داریم یا خیر، پاسخ داد: بله بازی دینی داریم؛ اگر بچه‌ها با این بازی‌ها آشنا شوند با دین انس بیشتری پیدا خواهند کرد. ما به عنوان دست اندرکاران آموزشی و دینی وظیفه داریم، انس کودکان را با دین بیشتر کنیم و این کار می‌تواند از طریق بازی، کتاب و ... ایجاد شود.

بازیاریان ادامه داد: در کتابهای کودک به ویژه داستانی چقدر به زندگی الگوها پرداخته ایم؟! برخی مواقع این الگوها به قدری فرازمینی معرفی می شوند که ایجاد علاقه پیدا نمی کنند؛ از این رو ما می توانیم با معرفی کودکی شهدا آنها را با الگوها و قهرمانان دینی آشنا کنیم تا بتوانند همزاد پنداری کنند و وقتی این داستانها واقعی تر، عینی تر و قابل لمس‌تر نباشند، باعث می شوند که به سراغ الگوهای خارجی بروند.

وی گفت: لزوماً نیاز نیست همیشه یک الگو تعریف و تمجید شد، باید به گونه ای باشد که کودک بتواندزندگی خود را با زندگی آن شهید و یا شخصیت دینی مقایسه کند و از او الگو بگیرد.

بازیاریان ادامه داد: هویت دینی کودک در آینده براساس جایگزینی شخصیت‌های غیردینی، ضعیف و ضعیف‌تر می‌شود. متأسفانه در کتابهای ما دین عامل رنج، غم، سختی و دشواری معرفی می‌شود تا در آینده مورد لطف خدا قرار گیرد، در حالی که دین ما مایه آرامش، امنیت و نشاط است. دین مانند عسل شیرین، شفابخش و لذت‌بخش است. تصویری که ما از دین در ذهن کودکان می‌سازیم، اگر مانند عسل باشد درست است، اما اگر این انگاره ذهنی دشواری، سختی و محدودیت و ... باشد تصویری منفی از دین در ذهن او ایجاد کرده و هویت دینی او متزلزل خواهد شد.

وی در ادامه تأکید کرد: اگر در کنار کتاب چند عروسک نمایشی هم قرار دهیم تا کودکان داستان را با آن اجرا کنند، این امر سبب ارتباط بهتر کودک با کتاب می‌شود.

بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم با شعار «قرآن معنای زندگی» همزمان با ماه مبارک رمضان از 21 اردیبهشت تا 4 خرداد در مصلای حضرت امام خمینی (ره) در حال برپایی است.