English فارسی العربیه

مدیریت عترت

اهم فعالیت­ های این مدیریت به شرح زیر است:

1- غرفه آستان قدس رضوی شامل برنامه های زیر:

الف) برگزاری کرسی کتابت به شیوه کارگاهی و با حضور اساتید خط و کتابت آیات قرآن

ب) برگزاری کرسی قرائت: برگزاری جلسات تلاوت قرآن به شیوه سنتی به منظور ترویج فضای قرائت قرآن در منازل و هیئات قرآنی. بدین منظور هر شب از یکی هیئات قرائت قرآن دعوت می­شود تا به همراه اعضا در نمایشگاه حاضر و جلسه تلاوت قرآن برگزار می­شود.

ج) پرده خوانی و قصه گویی: این برنامه به شکل نقالی و قصه گویی از روی پرده­هایی که مرتبط با امام رضا و سایر ائمه است اجرا می­شود مانند پرده ضامن آهو، پرده آمدن امام رضا به مرو و غیره.

د) کارگاه مهد الرضا: مهد الرضا یکی از مجموعه­های پیش دبستانی است که زیر نظر آستان قدس رضوی اداره می­شود و در نمایشگاه کتاب با برگزاری برنامه­های رنگ آمیزی، قصه گویی و نقاشی و بازیهای هدفمند حضور دارد.

هـ) حضور انتشارات زائر و بهنشر وابسته به آستان قدس رضوی

و) حضور بنیاد پژوهش­های اسلامی آستان قدس و برگزاری میز تخصصی پاسخ به شبهات مربوط به سیره امام رضا(ع)

ز) عکس یادگاری: گرفتن عکس یادگاری با حرم امام رضا به سبک پرده­های قدیمی

2-  غرفه طرح مباهله: بنیاد غدیر شناسی چندی پیش به منظور معرفی جایگاه و عظمت اهل بیت اقدام به برگزاری جشنواره مباهله در هشت رشته نمود و در این غرفه آثار برگزیده این جشنواره ارائه شده است و کارشناس هنری و مذهبی برای پاسخگویی به موضوعات مربوط به مباهله حضور دارد.

3- غرفه مؤسسه احیای فرهنگ نهج البلاغه: این مؤسسه با هدف تربیت مربی نهج البلاغه در سطح کشور و تدوین کتابهای درسی مربوط به نهج البلاغه تشکیل شده است. مهمترین کار مؤسسه راه اندازی کتابخانه تخصصی نهج البلاغه و شناسایی بیش از 50 هزار کتاب یا مقاله درباره امام علی، نهج البلاغه و غدیر است. برگزای مسابقه نهج البلاغه شناسی در طول ایام نمایشگاه و پاسخ به سؤالات و انجام قرعه کشی یکی از اقدامات این مؤسسه در طول برگزاری نمایشگاه است.

4- غرفه خمس: با هدف معرفی فریضه خمس به مردم، بنیاد خمس اقدام به برپایی این غرفه نموده و تلاش دارد با استفاده از تابلوها و حضور کارشناسان و برگزاری جلسات پرسش و پاسخ و فیلم­های آموزشی در ترویج فرهنگ خمس تلاش نماید.

5- غرفه نهضت نهج البلاغه خوانی: نهضت جهانی نهج البلاغه خوانی با هدف ترویج قرائت نهج البلاغه در بین مردم ایجاد شده است. ده گام پیش بینی شده است که نخستین گام مطالعه و قرائت نهج البلاغه همانند قرائت قرآن است. بدین منظور جلسات قرائت نهج البلاغه به سبک جلسات تلاوت قرآن به شکل حلقه وار و پشت رحل و با حضور کارشناسان آقا و خانم برگزار می­شود.

6- طرح مدافعان عترت: در طول تاریخ افراد زیادی جان خود را برای دفاع از عترت و اهل بیت فدا کرده­اند. حضرت زهرا نخستین مدافع عترت بود ولی در طول سالیان بعد، افراد زیادی از علما و انسانهای بزرگ از مقام عترت واهل بیت دفاع کرده­اند. در این طرح که در سالن برگزار می­شود کوشیده شده است که این افراد معرفی شوند و ماکت برخی از آنها تهیه شده است و آخرین آنها در زمان ما، مدافعان حرم اهل بیت در عراق و شام هستند.

7- سایر غرفه ­های موجود در این بخش عبارتند از غرفه بنیاد بین المللی صحیفه سجادیه، غرفه ستاد فرهنگی اربعین، غرفه برگزیدگان حوزه عترت، غرفه بنیاد فرهنگی حضرت مهدی، غرفه نبیاد منتظران مهدی موعود، غرفه آستان مقدس حضرت عبدالعظیم(ع)