English فارسی العربیه

بخش بین الملل

بخش بین الملل با 12 طرح و پروژه در نمایشگاه بیست و هفتم قرآن کریم شرکت کرده است.

میهمان ویژه نمایشگاه امسال «کشور جمهوری اسلامی پاکستان» است.

جامعه المصطفی العالمیه، مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور، مرکز بین الملل حوزههای علمیه برخی از مهمترین مجموعههای فعال در نمایشگاه سال جاری هستند.

بخش بین الملل در دو فضای جداگانه برقرار است. در یک بخش غرفه کشورهای آذربایجان، افغانستان، تاجیکستان، پاکستان، هندوستان، ساحل عاج و کامرون قرار دارد که این غرفهها زیر نظر مجمع جهانی اهل بیت است.

در بخش دیگر، میزهایی با حضور نمایندگان کشورهای گرجستان، مالاوی، ماداگاسکار، اندونزی، تایلند، مالی، سنگال و کومور با همکاری جامعه المصطفی العالمیه با هدف آشنایی با فرهنگ ملل مسلمان قرار گرفته است.

در این بخش جامعه المصطفی با نصب بنرهای عمودی زمینی به معرفی فعالیتهای خود پرداخته است.

غرفه مرکز ارتباطات و بین الملل حوزه‌های علمیه و سالن نشستهای بین المللی و وبیناری نیز در انتهای این فضا قرار دارد. در این سالن گذشته از برگزاری جلسات وبیناری، هر شب برنامهای با یکی از کشورهای اسلامی شرکت کننده در نمایشگاه امسال با عنوان «شبی با...» برگزار میشود. برخی کشورهایی که قرار است در این برنامه شرکت کنند عبارتند از کشورهای روسیه، تونس، نیجریه، عمان، بحرین و... .

گذشته از این، سه نشست تخصصی قرار است برگزار شود که اولین نشست آن روز جمعه 27/2/98 (یازدهم رمضان) از ساعت 21:30 تا 22:30 با موضوع «نظام سازی سیاسی در انقلاب اسلامی با توجه به مفاهیم شیعی و قرآن کریم و تاثیر آن بر نظام سازی دیگر کشورها» با حضور دکتر عارف برخورداری و غلامعلی سلیمانی هر دو عضو هیات علمی دانشگاه آزاد و با همکاری مرکز مطالعات عالی انقلاب اسلامی در سالن نشست‌های تخصصی و وبیناری برگزار می‌گردد.

در فضای اختصاصی دیگری که به بخش بین الملل اختصاص دارد غرفه‌هایی با حضور نمایندگان دولتی و رسمی برخی کشورها و نمایندگان سازمانهای غیر دولتی برخی کشورهای دیگر و نیز برخی مؤسسات کشورمان که در زمینه فعالیتهای بین المللی اسلامی فعالیت میکنند حضور دارند. اسامی و شرح فعالیت مختصر این غرفهها به شرح زیر است.

غرفه سفارت جمهوری اسلامی پاکستان: شایان ذکر است که کشور پاکستان به عنوان میهمان ویژه در بیست و هفتمن نمایشگاه بین المللی قرآن کریم حضور دارد.

غرفه رهیافتگان: در این غرفه که به غرفه «ادواردو آنیلی» هم معروف است هر شب با حضور یکی از رهیافتگان و افراد خارجی که به دین اسلام یا مذهب تشیع گرویدهاند نشستی برگزار می‌گردد.

غرفه ستاد بازسازی عتبات عالیات: در این غرفه کارهای منبت و معرق که در اماکن مقدس بکار میرود به نمایش گذاشته شده بود و ماکتی از طرح توسعه حرم امیرالمؤمنین به چشم میخورد.

غرفه مرکز خوشنویشی بین الملل (آیات دو زبانه)

غرفه عمان: این غرفه به همت وزارت اوقاف و شؤون دینی عمان برگزار شده بود. در این غرفه برخی کتابها درباره نسخه‌های کمیاب خطی کشور عمان و قرآن خطی و قرآن به خط سلیمان البلوشی، خطاط عمانی که قرآن خطی وی مانند قرآن عثمان طه معروف است قرار داشت. یکی از طرح‌های ارائه شده در غرفه عمان، طرح حفظ قرآن در 90 روز بود که کتابچه‌ راهنمایی هم به این منظور تهیه شده بود.

غرفه کشور افغانستان: این غرفه در فضایی سنتی ترتیب داده شده بود و بعد از افطار جلسه تلاوت قرآن با حضور قاریان نوجوان و خوش صدا در فضایی معنوی برگزار می‌گردید. در برخی روزها نیز از بازدید کنندگان با خوراکیهای ویژه کشور افغانستان برای ماه رمضان پذیرایی می‌شد.

به گفته مسؤولان نمایشگاه، یکی از طرح‌های نمایشگاه امسال، برگزاری برنامه «رمضانیات» و معرفی خوراکی‌های ویژه ماه رمضان و فرهنگ غذایی ماه مبارک رمضان در کشورها به منظور آشنا کردن بیشتر مردم با فرهنگ ملل مسلمان است.

در مجاور غرفه افغانستان، یکی از کارآفرینان کشور افغانستان که با ارائه قابهای قرآنی نگین شده که به گفته وی دارای شماره ثبت و با نام «رکابرلین» ثبت شده حضور داشت.

غرفه یمن: در این غرفه دو نفر از انصار الله یمن با لباسهای محلی و خنجر معروفشان حضور داشتند. فضای این غرفه حماسی و متاثر از جنگی بود که در سالهای اخیر از سوی عربستان بر مردم مظلوم این کشور تحمیل شده است.

غرفه مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی: یکی از فعالیت‌های این غرفه ثبت نظرات شرکت کنندگان خارجی حاضر در نمایشگاه درباره شخصیت امام خمینی بود. این اظهار نظرها در قالب دست نوشته از سوی شرکت کنندگان خارجی در برگه‌های مخصوصی ثبت می‌گردید.

غرفه روسیه: این غرفه به همت بنیاد مطالعات اسلامی ابن سینای مسکو که مدیریت آن بر عهده آقای لینات ابراهیم اوف است برگزار شده بود. یکی از برنامه‌های این غرفه، شرکت یکی از افراد تازه مسلمان به نام دکتر تاراس در برنامه رهیافتگان بود.

غرفه جنبش اسلامی نیجریه: حال و هوای این غرفه، متاثر از ظلمهایی است که بر مسلمانان و شیعیان نیجریه به رهبری شیخ زکزاکی انجام می-شود. کشور نیجریه قرار است در یکی از برنامه‌های «شبی با ملل مسلمان» با عنوان «شبی با نیجریه» شرکت داشته باشد.

غرفه مالزی: یکی از فعالیت‌های اجرا شده در این غرفه نمایش برخی نسخه‌های قرآن کریم و نگارش قرآن توسط یکی از حاضران بود.

غرفه بحرین: در این غرفه که با حضور تنی چند از دانشجویان رشته علوم پزشکی بحرین که در ایران تحصیل می‌کنند برگزار شده بود فضای سنتی فراهم و برخی ساعات از بازدید کنندگان با قهوه بحرینی و خرما و شیرینی سنتی پذیرایی می‌شد. یکی از چیزهایی که جلب نظر می‌کرد و پوستر آن نصب شده بود، نامه‌ای بود که به املا و مهر پیامبر به منذر بن ساوا حاکم بحرین نوشته شده بود.

غرفه تونس: در این غرفه یکی از مؤسسات دینی خصوصی تونس حضور داشت.

غرفه رایزنی فرهنگی عراق:

غرفه فلسطین:

غرفه عتبه حسینیه:

غرفه عتبه عباسیه:

غرفه پیامهای جهانی اربعین:

غرفه معاونت فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی:

یکی از تصاویری که جلب توجه می‌کرد پوسترهایی بود که در بخش بیرونی بخش بین الملل نصب شده بود و شخصیت‌ها و علمای اسلامی و افرادی که فعالیت‌های آنها در جهان اسلام تاثیر گذار بوده و اندیشه‌های آنان در تقریب مذاهب اسلامی نقش بسزایی داشته است و مستشرقینی که درباره اسلام، مطالعات و تحقیقات درخور توجه انجام داده‌اند و دارای وجهه بین المللی هستند معرفی شده‌اند.

گفتنی است که جلسه افتتاحیه فعالیت‌های بخش بین الملل در تاریخ 23/2/98 در سالن همایشها و مراسم برگزار گردید.

جذب مشارکت NGO های قرآنی و اهل بیتی از سایر کشورهاinternational
جذب مشارکت NGO های قرآنی و اهل بیتی از سایر کشورها